H.R. Giger

05.02.1940 Chur, Švicarska Hans Ruedi Giger

Surrealizam, alieni, fantazije, erotične misterije, biomehanoidi! H.R. Giger prema nekim kritičarima ima najzanimljiviju artističku viziju 20. stoljeća.

H.R._Giger

Slučaj je htio da se jedan od najznamenitijih inovatora u sf svijetu rodio u idiličnoj Švicarskoj. Među brdima čokoladnih Milki Giger je odrastao u prosječnoj građanskoj obitelji, a svoje pomaknute ideje ima zahvaliti ocu apotekaru koji je već u njegovoj ranoj dobi od nekog trgovačkog putnika dobio model ljudske lubanje te je poklonio sinu.

Uz bujnu dječju maštu, razglednice s fotografijama Salvadora Dalija  i Jeanea Cocteaua te poticaj majke, Hans Ruedi je uspješno ukorijenio svoju fascinaciju mračnim. Iako je ponekad zbog svojih nekonvencionalnih crtkarija bio neshvaćen, već je u tinejdžerskim godinama za svoje bliske prijatelje organizirao prezentacije znanstvene fantastike s godinama šireći krug svoje publike.

Li Tauber

Djetinje je potencijale podebljao na fakultetu dodavši im crtu arhitekture i industrijskog dizajna koje viču iz svake njegove kreacije. Svoje je prvo radno iskustvo kalio na poslovima dizajnera interijera, završavajući paralelno i svoje rane slikarske radove, krenuvši od ulja na platnu i tinte. Zanimljiva je činjenica da je slikati počeo kako bi se art terapijom borio protiv noćnih strahova i nesanice. Strahovi su mu ostali, no vrelo inspiracije je bilo nepresušno – mediji navode da i danas kod kreveta drži crtaći blok. Stvari su krenule pa se od 1968. odvažio osamostaliti i lupiti na ekskulzivu, zarađujući svojim slikama i lagano koketirajući s filmskim plakatom. To će biti njegovo plodno razdoblje: upoznao je glumicu Li Tauber koja mu je bila inspiracija sve do njezine smrti. Li je 1975. počinila samoubojstvo.

Frankenchrist, Dead Kennedy's

Ogromni formati, inovativno korištenje airbrush tehnike, hladna atmosfera njegovih crteža, stilistički noviteti, ljubav prema opscenom, poigravanje s vodenim i određena doza fetišizma osigurali su mu veliku popularnost te brojne izložbe. Okušao se u dizajniranju omota mnogih popularnih albuma - npr. 'Frankenchrist' Dead Kennedy'sa je izazvao mnoge kontroverze zbog falusoidnih redova te je zbog njegove eksplicitnosti čak i uhićen Jello Biafra, frontmen Kennedyija. Jedna od najzanimljivijih je priča o Gigerovom angažmanu na ekranizaciji romana 'Dune' (autor Frank Herbert) u režiji Alejandra Jodorowskog. Naime, tijekom 1975. Jodorowski je planirao desetosatni spektakl, okupivši iznimnu ekipu: Orsona Wellesa, Salvadora Dalija, Gloriu Swanson, Gigera i Pink Floydovce koji su bili zaduženi za muziku.

HR Giger za Dinu A. Jodorowskog

Sam je Giger od redatelja dobio odriješene ruke – prema njegovim konceptima je tim od 30 stručnjaka trebao izraditi 3D verzije – od planeta, zgrada (poznata je skica Harkonnenovog dvorca), namještaja (Harkonnenov krevet) i kostima pa do maski te najsitnijih detalja. Poteškoće su, unatoč njegovu oduševljenju, krenula s financiranjem – Jodorowski mu je nudio samo 4000 franaka na mjesec. Legenda kaže da je Herbert 1976. u susretu s neslavnim redateljem otkrio da je utrošeno 2 milijuna dolara, još nije snimljena niti minuta filma, a scenarij koji je Jodorowski pripremio bio je dostatan za punih 14 sati. Alejandro je još i danas uvjeren da je problem s pravima bio u činjenici da spektakl rade Francuzi, a ne ekipa iz Hollywooda. Priča je završila tako da su prava na film prenijeta na producenta Dina De Laurentisa koji je za redatelja angažirao Davida Lyncha, a koji se rado distancira od konačnog proizvoda. 

Debbie Harry

Nije baš sav trud bio uzaludan – Giger ga je dobro ukeširao suradnjom s Ridleyem Scottom (Gigerov je rad uspoređivao s ranim njemačkim ekspresionizmom) i stvaranjem Alienovih vizura. Duet je inicirao Scott, nakon neke izložbe, kasnije fascinirano izjavivši: 'Svojim slikama on sjedinjuje meso, ogoljene kosti, strojeve, grbavce, muskule, klinove… Samo iz takve uzburkane svijesti moglo je proizići nešto ovako monstruozno kao što je naše čudovište - Osmi putnik'. 1979. godine nastalo je nešto što svijet do tada nije vidio: opskurno i mistično lice straha.

Alien je nastajao pod utjecajem nota i suradnje s Debbie Harry (Gigeru je u ono vrijeme ona predstavljala punk i mnogi kažu da mu je bila model za dizajn Osmog putnika) i njezinim dečkom Chrisom Steinom. Bio je napravljen od prave, ljudske lubanje i od dijelova motora Rolls Roycea te dodatno ručno oslikan. Originalna je verzija Aliena čak imala i oči, ali ih je Giger uklonio kako bi neman izgledala što strašnije.

Alien

Koliko je dizajn bio uvjerljiv svjedoči slijedeća storija: carinici na aerodromu u L.A-u su se toliko uzbunili kad su vidjeli Gigerove detaljne skice da je Dan O'Bannon morao osobno dolaziti i objašnjavati da se radi o skicama za hororac. Film je nakon prikazivanja izazvao mnoge reakcije glavnostrujaša i Alienovi su posteri u nekim zemljama čak bili zabranjeni. Giger je već 1980. za svoj angažman u filmu tj. za izum zmijolikog slinavog nametnika, dobio Oscara za najbolje vizualne efekte, ali i tužbu kada je 20th Century Foxu prigovorio da mu nisu dali zasluge za 'Alien: Uskrsnuće'.

Negdje u to vrijeme Oscara megalomanskog se 'Dunea' primio David Lynch. Giger mu je navodno poslao pismo te mu omogućio uvid u sve crteže i pripremne materijale. No, Lynch ga je odbio, najvjerojatnije smatrajući da je s Alienom postao previše prepoznatljiv i da mu takva konceptualizacija nije dovoljno originalna. Uz Aliena, filmovi po kojima je poznat su i 'Poltergeist 2' te 'Species' (poznato je da je zbog sukoba sa studijom za dizajn famozne noćne scene s vlakom potrošio svojih 100 tisuća dolara), a manje je poznato da je i sam umjetnik od 1967. godine snimao vlastite dokumentarce, prateći svoje izložbe ili koncepte koji ponekad naginju i eksperimentalnom (primjerice 'Swissmade', 'Tagtraum', 'Giger's Necronomicon').

Species

Spojeve ljudskog i mehaničkog Hans je iskoristio kao potku za otvaranje mnogih barova u Tokiu i New Yorku, iznimno je utjecao na vizure znanstvene fantastike (bilo da je riječ o pisanom ili fizualnom materijalu), erotski crteži su mu objavljivani u Penthouseu, Finac Juhani Nurmi o njemu je snimio doc 'Giger's Passage to the Id', a tatooisti i fetišisti ga smatraju božanstvom. Gigerovog aliena, muzej i ostale crtkarije preporučujem pročekirati ovdje.

Swiss Made 2069 lijevo, High und Heimkiller desno