Jack Kirby

New York, SAD Jacob Kurtzberg, nadimak The King

Gotovo svaki tekst o Jacku Kingu Kirbyu započinje rečenicom 'King je bio jedan od najutjecajnijih i najproduktivnijih američkih crtača stripa'. O čemu se radi?

Jack_Kirby

Svoju crtačku karijeru Kirby (28.08.1918. - 06.02.1994.) je započeo 1935. godine radeći kao fazer u Max Fleischer Studiju za crtanu seriju 'Popeye'. Nakon dvije godine napušta animaciju i nekako u to vrijeme upoznaje Joea Simona, freelance pisca i umjetnika. S njim započinje rad na serijalu o nacionalnom super junaku 'Captain America'. Serijal premijerno izlazi 1941. godine za Timely Comics (kasnije Marvel Comics).

Vrijeme je drugog svjetskog rata. Captain America je alter ego Steva Rogersa, običnog smrtnika koji dobije super moći kada obuće kostim koji kao da je napravljen od zastave SAD-a: jedno veliko A na čelu, velika bijela zvijezda na prsima i bijelo crveni pojas oko struka. Na licu nosi plavu masku te se iz broja u broj bori s njemačkim i japanskim nazi trupama.

Crtež Jacka Kirbyija pun je dinamike, filmski osmišljenog prostora, pretjerivanje kod akcionih scena, što je u cijeloj priči bilo i najprivlačnije. 'Captain America' odmah je postao hit, Simon&Kirby postali su sinonim za uzbudljiv strip sa super-junacima, a kompletni je serijal na kraju važio kao najveće dostignuće u takozvano Zlatno doba stripa 40-tih.

Kirby je intuitivno znao da ono što pokreće strip nije priča ispričana riječima. Ono najbitnije je sam crtež. Crtež je taj koji čitača vodi kroz priču. Kompozicija stranice vodi čitateljevo oko. S obzirom da se do tada strip uglavnom oslanjao na brojeve ili strelice kako bi uputili čitača kojim redoslijedom da slijedi priču, Kirby je napravio pravu malu revoluciju.

Captain America

Poslije rata popularnost 'Captain America' jenjava, a pokušaji oživljavanja desetljećima kasnije uglavnom su propali jer je bilo teško izbjeći anomalije i nedosljednosti u daljnjoj kreaciji priče. Lik Captaina America uglavnom je ostao vezan za period u kojem je nastao.

Nakon deset izdanja 'Captain America' dvojac Simon&Kirby prelazi u suparnički tabor tj. u DC Comics. Ovdje su, osim super junaka, počeli s radom i na drugim žanrovskim pričama. Išlo im je dobro i između western, horor i krimi priča osmislili su i jedan potpuno novi žanr u stripu: romansu. Bilo je to 1947. a strip se zvao 'Young Romance Comics'. Nakon neuspjelog pokušaja bavljenja izdavaštvom (Mainline Comics) 1954. Kirby i Simon prekidaju suradnju i svaki odlazi svojim putem.

Jack Kirby vraća se u Marvel Comics gdje se uglavnom bavi crtanjem raznih čudovišta, horor i naučno fantastičnih priča. Njegove bizarne priče o super moćnim likovima bile su pravi hit. Ovdje započinje suradnju sa Stanom Leejem. Ovaj novi dvojac radio je na specifičan način koji je poslije nazvan Marvel metoda. Lee bi kao scenarist ugrubo nabacio priču, a Kirby je crtajući popunjavao dijaloge, obogaćivao priču detaljima i pomagao u kreaciji likova. Tada bi Lee ulaštio cijelu stvar i dovršio dijaloge. Na taj način Kirby je bio umiješan u kreaciju gotovo svih likova koji su u sljedećih nekoliko godina izašli iz Marvel Comicsa.

1961. su Kirby&Lee kreirali 'Fantastic Four', prvu svojevrsnu obitelj super junaka. Ovi likovi predstavljaju četiri osnovna elementa: zemlja (The Thing), vatra (The Human Torch), vjetar (The Invisible Girl) i voda (Mr. Fantastic). Ono što je netipično, ovi junaci nisu skrivali svoj superhero identitet. Dapače, uživali su u slavi i pohvalama za svoja dobra djela. Serijal je imao dugu povijest i prenosio se u druge medije tako je u srpnju 2005. izašao i igrani film istog naslova.

Kirbyijeva najproduktivnija godina bila je 1962., kada je nacrtao 1158 stranica stripa iliti tri stranice na dan!!! Tim Kirby&Lee zaslužan je i za likove kao što su 'Thor', 'The Incredible Hulk', 'X-Men', 'Iron Man' ...

The Fourth World

Početkom sedamdesetih Kirby se ponovno vraća u DC Comics nezadovoljan radom u Marvelu. Naime, kao autor ili koautor većine likova koji su se u tom periodu pojavili u Marvelovoj produkciji, nije imao autorska prava niti na jednog od njih i zato odlazi. Iz ovog perioda datira serijal 'The Fourth World', njegovo najintimnije djelo. Pod ovim nazivom okupio je nekoliko međusobno povezanih stripova zajedničkom temom borbe dobra i zla. Kirbyijeva ideja je bila zaokružena epska priča koja se nažalost nikada nije završila iz nama nepoznatih razloga. Zanimljivo je da je ovo bilo prvo potpuno samostalno djelo Kinga Kirbyija.

Nakon još jednog povratka u Marvel Comics, gdje je ponovno u ruke uzeo svog prvog super heroja 'Captaina America', za kojeg je ovog puta sam pisao scenarij i crtao, prihvatio se još jednom animiranog filma. Između ostalih napravio je dizajn za animirane filmove 'Turbo Teen' i 'Thundarr the Barbarian'. Početak osamdesetih dočekao je s ugovorom s tada novim izdavačem Pacific Comics za serijal 'Captain Victory'. Kirby je uspio napokon zaštiti svoj rad tj. dobio je autorska prava, a to je vodilo tantijemima. Bio je to presedan u povijesti stripa.

Kirbyijevo ime upisano je i u stripovsku terminologiju. Naime, takozvane Kirby dots (ili točkice) dobile su ime po njemu jer ih je upravo on i smislio. Radi se o umjetničkoj konvenciji koja se koristi uglavnom u SF stripovima i onim o super herojima: crno polje grubo zaobljenih točkica koje predstavljaju energiju moćne, ali neodređene vrste. Najviše se koriste kod ilustriranja eksplozija, pucnjava iz pištolja s energetskih zrakama i van-prostornih fenomena.

Rad Jacka Kirbyija inspiracija je mnogim crtačima i umjetnicima. Njegovi likovi često su korišteni u brojnim filmovima, ali isto tako često u njima nije spominjano njegovo ime. Produkcija Jacka Kinga Kirbya je legendarna. U svojoj karijeri napravio je preko 25 000 stranica stripa i nekoliko stotina raznovrsnih crteža. Osim toga je slikao i radio ilustracije za veliki broj hollywoodskih filmova. Postoje i dva časopisa posvećena radu i liku Jacka Kirbyija: 'The Jack Kirby Collector' (od 1995.) i 'Kirby Checklist'.

Za sve ljubitelje stripa i za one koji će to tek postati, Jack King Kirby nezaobilazna je početna stranica.