Ljetna oluja - Arhiva
Home      Filmovi      Arhiva      Ljetna oluja

Ljetna oluja

Sommersturm (2004.)

Here! Films, Regent Releasing / Discovery Film i Video

98` komedija, drama, romansa

Režija:           Marco Kreuzpaintner

Uloge: Robert Stadlober, Kostja Ullmann, Alicja Bachleda-Curus, Hanno Kofler, Tristano Casanova, Juergen Tonkel, Miriam Morgenstern

Scenario:        Thomas Bahmann, Marco Kreuzpaintner

Producent/i:   Jakob Claussen, Ulrike Putz, Thomas Wöbke

Zemlja:          Njemačka

Linkovi: službeni site
trailer
imdb

Ljetna oluja

Ocjena Glasova Tvoja ocjena Ocjeni film

3.80
10
0.00

Napaljena mlađarija, praznici i ljetni kamp… Znam što si radio prošloga ljeta - postao si gay!

Tobi (Robert Stadlober) i Achim (Kostja Ullmann) treniraju u istome veslačkome klubu i najbolji su prijatelji već godinama. Zajedno su prošli kroz pobjede i poraze i obojica su u naizgled sretnim vezama sa svojim djevojkama. No, samo naizgled – jer Tobi osjeća puno više od prijateljstva prema Achimu iako mu se to ne usuđuje priznati. Kako se bliži ljeto, njihova veslačka ekipa odlazi u kamp uz jezero kako bi se pripremila za natjecanje. Umjesto ženske ekipe iz Berlina, u kamp stiže ekipa gay veslača koji se nimalo ne srame vlastite seksualnosti. Sukob između različitih opredjeljenja je neizbježan, a sunce, more i pijesak učinit će svoje… 

Ova simpatična i seksi 'coming-out' komedija Marca Kreuzpaintera svoju je hrvatsku pretpremijeru imala u ljeto 2006. na jednome Queer petku. Navodno je film davno bio otkupljen za prikazivanje, no distributer se nije mogao odlučiti između kino i video/DVD distribucije. Srećom, prevagnulo je ono prvo.

Ideja za film nastala je kao reakcija redatelja Kreuzpaintera i producenta Thomasa Wöbkea na praksu kojom se gay likove u komedijama ismijava, umjesto da se smije s njima. Čak i kada nije riječ o komedijama, gay stereotipi su neizbježni. 'Gay likovi u njemačkome filmu obično su ovisnici, prostitutke i transvestiti. Ovim smo filmom htjeli predstaviti drugačije gledište, mnogo sličnije stvarnosti i sadašnjosti.'

Atmosfera na setu bila je u najmanju ruku zanimljiva. Naime, od 18 članova glumačke ekipe samo je jedan bio otvoreno gay, a iako su često otvoreno razgovarali o svojim (homo)erotskim iskustvima, redatelj tvrdi da nitko od ekipe nije 'izašao iz ormara', makar su neki naučili nešto novo o sebi. U 30ak dana snimanja stvoren je i poseban štimung koji je redatelj pokušao prenijeti na film. Tako je većina pjesama iz filma ista ona glazba koju su glumci slušali na svojim discmanima i MP3 playerima, a naslovna pjesma Nada Surfa cijelo se vrijeme čula tijekom snimanja. Za službeni score pobrinuo se Niki Reiser kojeg smo imali prilike čuti u 'Bijelome Masaiju'.

Reakcije su, kako to najčešće biva, podijeljene. Većina se slaže da su glumci i kamera jako dobri, a na homoseksualni touch dodan klasičnoj komediji o odrastanju neki gledaju sa simpatijama i shvaćaju ga kao osvježenje žanra (Hollywood Reporter), dok drugi kažu da je riječ o 'istoj besmislici u novome ruhu' (Chicago Tribune). Bilo kako bilo, publika na Queeru 2006. bila je zadovoljna, a na IMDBu je dobio 8/10 zvjezdica.

m.k.