Motovun u srpnju voli Listopad - Dugometražni
Home      Vijesti      Dugometražni      Motovun u srpnju voli Listopad

Motovun u srpnju voli Listopad

Uz biskupski blagoslov phytonovca Terryja Jonesa zatvoreno je ovogodišnje brdo filmova na Motovun Film Festivalu.

filmski.net 31.07.2010 0 komentara

Motovun u srpnju voli Listopad

Glavni žiri koji odlučio je o najboljem filmu u međunarodnoj konkurenciji glavnog programa - 'Listopad' redatelja Diega i Daniela Vege za emocionalnu sugestivnu sliku ljudskih odnosa i gorkosti života izloženu čistim filmskim jezikom, pojasnio je žiri svoju odluku.

Posebno priznanje dodjeljeno je filmu 'Četiri lica' Michelangela Frammartina koji je dobio i nagradu FIPRESCI. To je film koji se događa u krajoliku vrlo sličnom motovunskom i koji nam na snažan način otkriva da je postojanje nešto više od pukog trajanja života pojedinca, službeno je objašnjenje žirija.


'Listopad', trailer s engleskim titlovima

Program Motovun online ove je godine postao offline pošto se više ne prikazuje putem interneta već isključivo na festivalu. Prema odluci prošlogodišnjeg pobjednika Ivice Zubaka najbolji film u programu koji uključuje kratke filmove u trajanju do 15 minuta je film 'Jaja' Chrisa Niemeyera. Niemeyer je osobno preuzeo nagradu obrativši se predsjedniku Ivi Josipoviću: 'U Hrvatskoj sam upoznao jedino Motovun, ali mogu vam reći da ste predsjednik jedne divne zemlje!'

Nagrada Bauer novitet je ovogodišnjeg festivala, a dodjeljuje se najboljem filmu iz sedam kinematografija: Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske, Kosova, Makedonije, Slovenije i Srbije. Nakon selekcije u tri faze odabrani film su 'Crnci' Zvonimira Jurića i Gorana Devića.

Terry Jones - novi motovunski Maverick

Posljednje priznanje koje je dodjeljeno je Motovun Maverick. Prvi dobitnik ove nagrade bio je Ken Russel 2008. godine. Drugi Maverick otišao je u ruke velškog komičara, glumca, redatelja, povjesničara i komentatora Terryja Jonesa. Nazivaju ga srcem cijele operacije Montya Phytona, a autor je jedne od najpoznatijih rečenica koju izgovara Brianova majka u filmu 'Brianov život': 'He's not the Messiah, he is a very naughty boy!' Terry Jones izišao je na pozornicu u biskupskom odijelu i blagoslovio publiku i predsjednika Josipovića.

Uslijedila je tradicionalna motovunska zdravica, a Igor Mirković zatvorio je festival poručivši da slijedeće godine ne prepuštamo festival slučaju već pripremamo njegovo četrnaesto izdanje!

Komentari

Nema komentara.

Linkjet

Stižu žestoki policajci

Stižu žestoki policajci

Protiv mafijaša Seana Penna bori se odjel za gangstere (Nick Nolte, Josh Brolin i Ryan Gosling), a glavna smetnja je Emma Stone ...