Nazori Papiću i Bogojeviću Narathu
Nagradili Krstu Papića za životno djelo i Simona Bogojevića Naratha za više nego uspješnu 2006. godinu

'Vladimir Nazor' je glavna državna nagrada na području kulture, koja se dodjeljuje u područjima filma, književnosti, glazbe, likovnih i primijenjenih umjetnosti, kazališta, arhitekture i urbanizma, i to za najbolja ostvarenja u prošloj godini (Godišnja nagrada) i istaknutim umjetnicima za cjelokupni doprinos (Nagrada za životno djelo). Dok vas za nagrade u teatru upućujemo na Teatar.hr, a za dobitnike u književnosti na Booksu.hr, mi se pak bavimo vlastitim poslom i objavljujemo da je za najbolji film (animirani eksperimentalni film 'Levijatan' /NASLOVNA/) u 2006. godini nagrađen Simon Bogojević Narath, a za životno postignuće u svijetu filma nagrađen je Krsto Papić.
Ministarstvo kulture objavilo je da je Odbor Nagrade Vladimir Nazor predvođen akademikom Milanom Mogušem donio jednoglasnu odluke o dobitnicima Nagrade za najbolja ostvarenja u Hrvatskoj 2006., što znači da je i izbor Simona Bogojevića bio zasluženo jednoglasan. On je već pobrao mnoštvo međunarodnih nagrada za svoju ekranizaciju Thomasa Hobbesa, od nagrade za najbolji animirani film i posebnog priznanja žirija mladih na Festivalu kratkog filma Clermont-Ferrand, pa do nagrade za najboljeg u međunarodnoj konkurenciji na Beogradskom festivalu dokumentarnog i kratkog filma.
Krsto Papić je hrvatski redatelj koji se istakao i kao dokumentarist ('Kad te moja čakija ubode', 'Specijalni vlakovi', 'Mala seoska priredba') i kao redatelj igranih filmova ('Lisice', 'Predstava Hamleta u selu Mrduša Donja','Život sa stricem') u kojima je vješto oslikavao društvene prilike u komunističkoj Jugoslaviji. Smatraju ga jednim od značajnijih hrvatskih predstavnika 'crnog vala'.
Nagrade dobitnicima će biti uručene 19. lipnja na svečanosti u Velikoj čitaonici Hrvatskog državnog arhiva.
s.p. 29.05.2007.
Pročitajte i ...
Domaći autori na stranim festivalima
Levijatan nagrađen u Beogradu
Svjetske nagrade za Levijatana i Regoča
INTERVIEW Simon Bogojević Narath / Levijatan
Opet Plasticat!
Pročitajte sve vezane vijesti.
- Stižu 'Ghostbusters 3'! Stvarno!
- Nagradno putovanje u središte Zemlje
- Zavađena Mostra blijedoga sjaja
- Prosti traileri
- Sakupljači uloga
- Ratovi, kriminal i seks u Širokom Brijegu
- Zamislite, Paris ne želi da je gledaju
- Valentino se vratio na crveni tepih
- Friški liburnijski gušti
- Pozdrav koji je skandalizirao Olimpijadu
- Uspješna djeca - sretna Maajka
- Festivalski rekorderi
- Filmske škole na otoku i u toplicama
- Počela ljetna školica
- 'Star Wars' na 100 načina


